محرم الحرام ۱۳۹۹

واقعه ماه محرم چیست؟

ماه مُحَرّم یا محرم‌الحرام نخستین ماه تقویم اسلامی (هجری قمری) و به اعتقاد مسلمانان از جملهٔ ماه‌های حرام است. نام این ماه پیش از اسلام در دوران جاهلیت مؤتمر (در عربی: مُؤْتَمِر یا المُؤْتَمِر) بوده‌است و در زمان جاهلیت محرم (در عربی :المُحَرَّم) نامی بوده که به ماه صفرگفته می‌شد. محرم نخستین ماه از ماه‌های دوازده‌گانه قمری و یکی از ماه‌های حرام است که در دوران جاهلیت و نیز در اسلام، جنگ در آن تحریم شده‌بود. البته این ماه برای شیعیان بسیار مقدس می‌باشد؛
شب و روز اول محرم به عنوان اول سال قمری دارای نماز و آداب خاصی است که در کتاب مفاتیح‌الجنان بیان شده‌است. محرم، ماه حزن و اندوه و عزاداری شیعیان در قتل حسین بن علی است.

 

اتفاقات روز اول تا روز ده ام محرم

برپایی سوگواری در محرم الحرام توسط هیئت محبان المهدی (عج)

 در محرم سال 1399 به دلیل وضعیت موجود بیماری کرونا در کشور ،مجموعه بزرگ محبان المهدی <عج> با برگزاری جلسات متعدد هم اندیشی و هم افزایی با هئیت امنا مجموعه ،تصمیم بر آن گرفته شد که هماهنگی لازم صورت پذیرد تا زمین چند منظوره شهدای جیحون(میلان) را برای برپا داشتن سوگواری در نیمه اول محرم آماده نمایند، پس از هماهنگی لازم مراسم نیمه اول محرم در زمین چند منظوره شهدای جیحون با رعایت پروتکل های بهداشتی صادره از ستاد مقابله با کرونا برگزار گردید.و همچنین به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی دسته عزداران اباعبدالله الحسین (ع) بعد از اقامه نماز ظهر و عصر از مقابل مسجد باب الحوائج <ع> به سمت زمین چند منظوره شهدای جیحون شروع به حرکت نموده و ادامه مراسم سینه زنی و دمام زنی در همان مکان برگزار گردید.

پیام بگذارید

X