ماه صفر ۱۳۹۹

این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگاه داشته است باید محرم و صفر را زنده نگه داریم به ذکر مصائب اهل بیت علیهم السلام و…

صحیفه امام،جلد 15،صفحه 330

توضیح مختصر درباره ماه صفر:

ماه صفر دومین ماه قمری پس از محرم است و شیعیان و محبان اهل بیت(ع)، این ماه را از ایام سوگواری می‌دانند، زیرا در ابتدای این ماه خانواده امام حسین(ع) و بازماندگان واقعه کربلا را به صورت اسیری وارد شام کردند و آنان را در فشار روحی و روانی قرار دادند.

به گزارش ایسنا، در نامگذاری این ماه دو جهت ذکر شده است، یکی این که از «صُفْرَة (زردی)» گرفته شده، زیرا زمان انتخاب نام، مقارن فصل پاییز و زردی برگ درختان بوده است. دلیل دیگر این که از «صِفْر (خالی)» گرفته شده، زیرا مردم پس از پایان ماه‌های حرام، روانه جنگ می‌شدند و شهرها خالی می‌شد.

مناسب های ماه صفر

به مناسبت شهادت امام حسن مجتبی (ع) که مصادف با روز 28 صفر می باشد و آیین زنده نگه داشتن دین مبین اسلام مجموعه محبان المهدی <ع> در شب قبل از شهادت امام معصوم مجلس سینه زنی در داخل مسجد باب الحوائج <ع> برگزار نموده.مجموعه محبان برای برپا داشتن سوگواری دسته عزاداری برگزار کرده ،این دسته عزاداری به این صورت بود که از مسجد باب الحوائج شروع و با طی کردن مسیری به زمین چند منظوره شهدای جیحون (میلان) بازگشته و با مراسم سینه زنی و دمام زنی در داخل محوطه ورزشگاه مراسم را به پایان رسانیده.

در پایان مراسم سوگواری شب شهادت امام حسن مجتبی (ع) مجموعه محبان مراسم سینه زنی را با حضور مهمانان و سیلی از جمعیت در داخل زمین چند منظوره شهدای جیحون(میلان) برگزار نموده.

پیام بگذارید

X