اربعین حسینی

اربعین به چه معنا است؟

اربعین در لغت به معنی چهلم است و در اصطلاح اسلامی، به بیستم صفر ۶۱ هجری قمری، چهلمین روز بعد از کشته‌شدن حسین بن علی فرزند علی بن ابی طالب و فاطمه زهرا، امام سوم شیعیان در واقعه کربلا اطلاق می‌گردد.

تصویر بر گزاری مراسم پیاده روی نجف تا کربلا در اربعین

علت پیاده روی اربعین چیست؟

امام سجاد (ع) و حضرت زینب (ص) در اولین اربعین حسینی در سال 61 هجری به همراه 84 نفر به کربلا رفتند و سرهای مطهر شهیدان از جمله سر مبارک امام حسین (ع) را در کنار پیکرهای مطهر دفن کردند که از آن بعنوان اولین پیاده روی اربعین یاد می کنند.

هر ساله نیز نزدیک اربعین حسینی شمار زیادی از مسلمانان شیعه با پای پیاده به سمت شهر کربلا برای برگزاری چهلمین سالگرد کشته شدن امام حسین و یارانش دور هم جمع می شوند،

پیاده روی اربعین بزرگترین گردهمایی سالانه مذهبی در جهان است که علاوه بر شیعه ها، مذاهب سنی، مسیحی و ایزدی هم در این آیین حضور دارند.

بر گزاری اربعین در سال 99

امسال مجموعه محبان المهدی (عج) که به عت شرایط کرونایی توفیق حضور در مراسم باشکوه راهپیمایی اربعین را نداشت؛ در فراق آن و در حرکتی نمادین و باشکوه مراسم ظهر اربعین خود را با دسته عزاداری برگزار کرد. دسته عزاداری به این صورت بود که از مسجد باب الحوائج حرکت و با طی کردن مسیری در منطقه 10 به سمت مسجد باب الحوائج بازگشت.

پیام بگذارید

X